2014 Pulitzer Prize Winner

All-MWC Football Teams Awards

Published: December 1, 2009, 3:50 pm, by admin

The All-Mountain West Conference football teams were announced this afternoon, and just one Air Force player – junior cornerback Reggie Rembert – earned first-team honors.

Six Falcons were named to the second team: Junior fullback Jared Tew, senior guards Nick Charles and Peter Lusk, sophomore kicker Erik Soderberg, senior nose guard Ben Garland and sophomore cornerback Anthony Wright Jr.

Teams and award-winners are below:

Offensive Player of the Year: QB Andy Dalton (TCJ, Jr.)

Defensive Player of the Year: DE Jerry Hughes (TCU, Sr.)

Special Teams Player of the Year: Ret. Jeremy Kerley (TCU, Jr.)

Freshman of the Year: QB Austyn Carta-Samuels (Wyoming)

Coach of the Year: Gary Patterson (TCU)

First-Team Offense
QB: Andy Dalton (TCU, Jr.)
WR: David Reed (Utah, Sr.)
WR: Ryan Wolfe (UNLV, Sr.)
RB: Harvey Unga (BYU, Jr.)
RB: Eddie Wide (Utah, Jr.)
TE: Dennis Pitta (BYU, Sr.)
OL: Matt Reynolds (BYU, So.)
OL: Erik Cook (New Mexico, Sr.)
OL: Marshall Newhouse (TCU, Sr.)
OL: Marcus Cannon (TCU, Jr.)
OL: Zane Beadles (Utah, Sr.)
PK: Ross Evans (TCU, So.)
PR/KR: Jeremy Kerley (TCU, Jr.)

First-Team Defense
DL: Jan Jorgensen (BYU, Sr.)
DL: Jerry Hughes (TCU, Sr.)
DL: Koa Misi (Utah, Sr.)
DL: John Fletcher (Wyoming, Sr.)
LB: Carmen Messina (New Mexico, So.)
LB: Daryl Washington (TCU, Sr.)
LB: Stevenson Sylvester (Utah, Sr.)
DB: Reggie Rembert (Air Force, Jr.)
DB: Rafael Priest (TCU, Sr.)
DB: Nick Sanders (TCU, Sr.)
DB: Robert Johnson (Utah, Sr.)
P: Adam Miller (New Mexico, Sr.)

Second-Team Offense
QB: Max Hall (BYU, Sr.)
WR: Vincent Brown (San Diego State, Jr.)
WR: DeMarco Sampson (San Diego State, Sr.)
RB: Joseph Turner (TCU, Sr.)
RB: Jared Tew (Air Force, Jr.)
TE: Andrew George (BYU, Sr.)
OL: Nick Charles (Air Force, Sr.)
OL: Peter Lusk (Air Force, Sr.)

OL: Caleb Schlauderaff (Utah, Jr.)
OL: Jake Kirkpatrick (TCU, Jr.)
OL: Zane Taylor (Utah, Jr.)
PK: Erik Soderberg (Air Force, So.)
PR/KR: Dion Morton (Colorado State, So.)

Second-Team Defense
DL: Wayne Daniels (TCU, Jr.)
DL: Ben Garland (Air Force, Sr.)
DL: Johnathan Rainey (New Mexico, So.)
DL: Cory Grant (TCU, Jr.)
LB: Tank Carder (TCU, So.)
LB: Mychal Sisson (Colorado State, So.)
LB: Brian Hendricks (Wyoming, So.)
DB: Andrew Rich (BYU, Jr.)
DB: Anthony Wright Jr. (Air Force, So.)
DB: Tejay Johnson (TCU, Jr.)
DB: Chris Prosinski (Wyoming, Jr.)
P: Brian Stahovich (San Diego State, So.)

Honorable Mention
Air Force:
John Falgout (Sr. LB), Brandon Geyer (Sr. P), Ryan Gonzales (Sr. OL), Chris Thomas (Sr. DB).
BYU: Coleby Clawson (Sr. LB), Brett Denney (Sr. DL), Scott Johnson (Sr. DB), Brian Logan (Jr. DB), Riley Stephenson (Fr. P), R.J. Willing (Sr. OL).
Colorado State: Adrian Martinez (Sr. OL), Nick Oppenneer (Sr. DB), Cole Pemberton (Sr. OL), Shelley Smith (Sr. OL), Tim Walter (Sr. OL).
New Mexico: Kendall Briscoe (Sr. DL).
San Diego State: Davion Mauldin (Sr. KR), Jerry Milling (Sr. LB).
TCU: Evan Frosch (Jr. TE), Antoine Hicks (So. WR), Jeremy Kerley (Jr. WR), Ed Wesley (Fr. RB), Jimmy Young (Jr. WR).
UNLV: Jason Beauchamp (Sr. LB), Joe Hawley (Sr. OL), Matt Murphy (Jr. OL).
Utah: Joe Phillips (Jr. K), Sean Sellwood (Fr. P), Sealver Siliga (So. DL), Mike Wright (Sr. LB).
Wyoming: David Leonard (Jr. WR), Austin McCoy (So. P), Mitch Unrein (Sr. DL).